15 Ekim 2014 Çarşamba

PARTİ ETİKETİ YAPALIM MI ? PART II : ŞABLONA RESİM VE YAZI EKLEME

Siz şablonu oluşturana kadar ben de resim ve yazı ekleme postunu hazırladım hemencik.


Hadi bakalım şablonumuzun üzerine Resim Ekleme aşaması başlıyorrrrr !


Tabi ben öncesinde resmimize bir arka plan eklemek istiyorum. Bu arka planımızı da şablonuma tıklayıp EKLE-SEKILLER yolunu izleyerek oluşturuyoruz. Ve yine istediğimiz bi şekli seçiyoruz. ben yine bir dörtgen seçip sürükleyerek şablon üzerinde ortaladım.

 Sonrasında üzerine tıklayıp CİZİM ARACLARI-BICIM-DOKU-DIGER DOKULAR-DESEN DOKUSU yolunu izleyerek desen tablosundaki puantiyeli deseni uyguladım.

Ve nihayet Resmi ekliyoruz. 
Resmi ekliyceğimiz yere tıklayıp EKLE-RESIMLER yolunu izleyip açılan ekrandan bilgisayarımıza daha önceden kaydettiğimiz resmimizi tıklayıp ekliyoruz.Artık resmimiz PP ekranımıza eklendi. 

Ama yeri ve boyutu istediğimiz gibi olmayabilir. Resmimizi sürükleyerek istediğimiz yere getirdikten sonra kenarlarından tutarak boyunu aşağı yukarı ayarlayabiliyoruz.

Resmimizi istediğimiz yere sabitledikten sonra kenarlık rengi ve kalınlığı için resme tıklayıp RESIM ARACLARI-BICIM-SEKIL ANAHATTI yolunu izleyerek kenarlık rengimizi ve Kalınlık sekmesinden kalınlığı ayarlayabiliyoruz.
Böylece basit bir işlemle resmin yerini ve şeklini ayarlamış olduk. Sıra, etiketimizi konuşturma kısmında :)

Arka plan üzerine resmimizi sabitledikten sonra boş kalan kısma da yazı yazmak istiyoruz. 


Yazıyı yazabilmemiz için bir Metin Kutusu eklememiz gerekiyor. Ekleme işini de tabi ki EKLE menüsündeki, yukarıda resimde gösterilen METİN KUTUSU 'na tıklıyoruz. Ve imlecimizi yazıyı yazmak istediğimiz boşluğa tıklıyoruz. Veeee oluşan metin kutusu içerisine tıkladığımızda yazımızı yazabiliyoruz artık.

Bitti mi ? Haaaaaaayııııır !

"Tamam resim ekledik, yazı da ekledik. Niye bitmedi diyosanız ", söyliyim canlarım:

Çünkü yazımızı da renklendirmeliyiz, hatta şekillendirmeliyiz :)

"Offf, zormuş!" diyenlere terlik geliyoooo ! ona göre !

Neyse, önce yazımızı renklendirelim.


Metni yazıp GIRIS kısmından yazı tipi ve boyutumuzu belirliyoruz.( Mesela ben Comic Sans seviyorum )

Rengini değiştirmek için , Yazıyı seçiyoruz ve BICIM menüsünden istediğimiz rengi seçiyoruz. Ben bir ton koyu renk seçimi yaptım.

Böylece basit diyebileceğimiz bir etiket, tasarlamış olduk.
Yalnız son aşama olarak etiketimizi tek parça haline getirmemiz için SHIFT tuşuna basılı tutup ortadaki dörtgeni, resmi ve yazının çerçevesini tıklayıp mause'un sağ tuşuna tıklıyoruz. 

Açılan menüde GRUPLANDIR seçeneğini tıklayarak takip ediyoruz. Böylece orta kısım gruplanmış, yani tek parça haline gelmiş oldu. 

Şu anda iki parçamız oldu.

Son olarak, SHIFT tuşuna basılı tutup grup yaptığımız orta şeklin çerçevesi ile dıştaki şeklin çerçevesini tıklayıp mause'un sağ tuşundan tekrar GRUPLANDIR seçeneğini tıklıyoruz. 

Böylece etiketimiz tek parça oldu.

Ama "yazım da çok düz azıcık şekilli bi yazı olsun" derseniz, yazıyı seçip CİZİM ARACLARI-BICIM-METIN EFEKTLERI-DONUSTUR yolunu takip ederek istediğiniz şekle seçebilirsiniz.Ancak yazınız şablonun üzerine, bi yerlere çıkacaktır.


O yüzden yazının kenarındaki çerçeveden tutup aşağı sürükleyerek yazıyı istediğiniz yere getirmeniz gerekiyor. Ve böylece oval bir yazı elde ediyorsunuz.


İşte bu kadar.

Şimdi ister üzerine tıklayıp  DÖNDÜR seçeneğinden etiketi yan çevirin ve kopyala yapıştır ( CTRL C -CTRL V ) yöntemiyle çoğaltarak kullanın. 


İster aşağıdaki gibi tek başına kullanınKaydetme işlemi de aşağıdaki gibi yapılırsa çıktı almak daha kolay olur sanırsam.Yani, DOSYA-KAYDET veya FARKLI KAYDET-KAYDETMEK ISTEDIGINIZ YER- KAYIT TURU (PNG-JPEG SEÇİN)-KAYDET


Ve artık çıktı almaya hazır bir etiket şablonunuz var. 

HAYIRLI, UĞURLU OLSUN.

6 yorum:

 1. Çok tatlı oldu, bende izleyerek bir tane yaptım. :) Paylaşım için teşekkürler. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. A gerçekten denemişssin, çok sevindim. Anlatımla ilgili eksiklikler varsa beni bilgilendir lütfen :)

   Sil
  2. Yok anlatımın çok iyi, cok faydali bir yazi oldu ellerine sağlık. :)

   Sil
 2. ödülün var :)

  http://www.soslubadem.blogspot.com.tr/2014/10/dart-odulu-furyasnda-bende-varm.html

  YanıtlayınSil
 3. Herkesin sır gibi sakladığı meseleyi açık açık anlatarak ne kadar egosu düşük bi insan olduğunu açıkça gösteriyorsun. Uzun zamandır aradığım bilgiyi bloğunda buldum. Gayet açık anlaşılır anlatmissin. Gördüm ki anlatması da yapması da göründüğü yada söylendiği kadar karışık değilmiş. On numara beş yıldız bi kızsın:) teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 4. Rica ederim :) Her zaman beklerim :)

  YanıtlayınSil